Programme

THURSDAY, July 12th 2018

21:00 h // Welcome party with Mountain Reggae Radio at the Goaßstall

 

FRIDAY, July 13th 2018

09:00 - 19:00 h (22:00 h) // Expo area

10:00 h // Electrics Ride with Mondraker (registration at the Mondraker stand)
10:00 - 19:00 h // Bergamont pumptrack area

13:00 - 18:00 h // AUVA Kids Radworkshop Area (6 to 14 years, workshop starts every half hour)
13:30 h // Left Hand Right live at the Bergstadl

13:30 h // Signing session with Martin Söderström (at the BMW & Specialized stand)

14:00 h // Ride with Marcus Klausmann powered by Propain (registration at the Propain stand)

14:00 - 16:00 h // Ride with Fabio Wibmer, Workshop Z-Line with Videocontest (details for registration will follow)
14:30 - 16:30 h // Slopestyle Pre-Qualifying

15:00 - 16:00 h // Riding technique training at the Bike-Trial Area (in front of Hotel Thomsn)
16:00 h // Bergamont pumptrack session (registration from 14:30 h at the pumptrack)

17:30 h // eMTB Battle presented by Specialized & BMW (details for registration will follow)
18:00 h // Yoga session with Timo Pritzel at the Alpin Juwel Hotel* (registration until 1 hour before start at the GlemmRide Office)

19:00 h // Loose-Shop.de Armwrestling (meeting point at the Loose-Shop.de stand)
20:00 h // LINES Bike Pulling (registration at the LINES stand) 

20:00 h // Signing Session with Fabio Wibmer (at the Masters of Dirt-stand)

21:00 h // Prize ceremony on the Mainstage of eMTB Battle presented by BMW & Specialized and LINES Bike Pulling
21:15 h // Erwin & Edwin live on the Mainstage 

followed by after parties with Masters of Dirt live at the Goaßstall, Left Hand Right at the Harley Bar &  live DJs at the Jennerwein & Tanzhimmel

 

SATURDAY, July 14th 2018

09:00 - 19:00 h (22:00 h) // Expo area

09:30 - 10:30 h // Riding technique training at the Bike-Trial Area (in front of Hotel Thomsn)

10:00 h // Electrics Ride with Mondraker (registration at the Mondraker stand)
10:00 - 19:00 h // Bergamont pumptrack area

10:00 – 12:00 h // Kids training session with Marcus Klausmann powered by Propain (registration at the GlemmRide office)*

13:00 – 16:00 h // Left Hand Right live at the Bergstadl

13:00 - 18:00 h // AUVA Kids Radworkshop Area (6 to 14 years, workshop starts every half hour)

13:30 h // Signing session with Martin Söderström (at the BMW & Specialized stand)

14:30 - 15:30 h // Riding technique training at the Bike-Trial Area

14:30 - 17:30 h // Specialized Rookies Cup presented by iXS & Downhill Seeding Run
15:30 - 17:30 h // Slopestyle Qualifying

17:30 h // Signing Session with Fabio Wibmer (at the Masters of Dirt stand)

18:00 h // Trial Show presented by the Bike-Trial Salzkammergut
19:00 - 20:15 h // Slopestyle Finals followed by Acro Show and Slopestyle award ceremony
20:45 h // Up Town Monotones & MASSIVE BEATS CREW live at the main stage followed by aftercontest parties with Wax Wreckaz live at the Goaßstall, Left Hand Right at the Harley Bar & live DJs at the Jennerwein & Tanzhimmel

 

SUNDAY, July 15th 2018

09:00 - 16:00 h // Expo area

09:30 - 10:30 h // Riding technique training at the Bike-Trial Area

10:00 h // Electrics Ride with Mondraker (registration at the Mondraker stand)

10:00 - 15:00 h // AUVA Kids Radworkshop Area (6 to 14 years, workshop starts every half hour)
10:00 - 16:00 h // Bergamont pumptrack area
from 10:00 h // GlemmStreet unplugged with The Misantröpics, Chris & Mike and Con Fusiòn

10:00 // Ladies Ride with Steffi Marth powered by Schwalbe (registration at the GlemmRide office)*
10:00 h // Yoga session with Timo Pritzel at the Alpin Juwel Hotel* (registration 1 hour before start at the GlemmRide Office)
11:30 h // Specialized Rookies Cup presented by iXS & Downhill finals followed by Specialized Rookies Cup & Downhill award ceremony 

15:30 h // World Best Beatboxer at the Goaßstall
16:00 h // official end of the festival

 

*limited number of participants. First come, first serve basis!

 

FESTIVAL PROGRAMME 2018